با صداي همايون شجريان و رهبري حميد متبسم سازها براي روايت «سيمرغ» در تير ماه تهران كوك شدند

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: فرهنگ و هنر - موسيقي

اركستر «سيمرغ» به رهبري حميد متبسم و با صداي همايون شجريان، داستان «سيمرغ» را روايت كرد.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شامگاه گذشته ـ 14 تير ماه ـ در روزها و شب‌هاي گرم تير ماه تهران، شنيدن روايت «سيمرغ» با هم‌نواي سازها و صداي شجريان پسر، جمعي ازعلاقه‌مندان هنر موسيقي را به تالار وحدت كشاند.

اركستر «سيمرغ» روايتش را از بخشي از شاهنامه به رهبري حميد متبسم اين‌بار به صحنه ببرد، در حاليكه سال گذشته در همين تير ماه با رهبري محمدرضا درويشي به صحنه رفته بود.

محسن بنائي مشاور ادبي اين كنسرت نوشته است:«پيش از آنكه سام نريمان‌، پهلوان پهلوانان ايرانزمين بتواند در شادي زادن پسرش زال غوطه ور شود،‌ آگاهي مي‌رسد كه فرزند نورسيده سپيد موي است. سام براي گريختن از كنايه بدخواهان پسرش را در دامنه البرز كوه رها مي‌كند‌، كه در آن سيمرغ افسانه‌اي لانه دارد و در پي شكار كودك شيرخواره را مي‌يابد‌، ولي او را چون فرزندان خود به مهر مي‌پرود. آوازه زال كه اكنون جواني برومند و پهلوان بيمانند است، در جهان مي‌پيچد، سام شرمگين از كرده خود بدنبال پسر مي‌رود و فرزند سپيد موي را كه گناه پدر را با جوانمردي پهلوانانه خود بخشيده است‌، با شكوه فراوان به خانه باز مي‌گرداند. ديري نمي‌گذرد كه زال راهي كابلستان مي‌شود، جايي كه عشق سوزان رودابه چشم براه اوست

ادامه خبر...